Rosmus Skole 2017 (Syddjurs)

Rosmus Skole 2017 (Syddjurs)

JEU, Job, event og uddannelse er et fag i udskolingen, der gør eleverne klar til et videre livsforløb. Der er fokus på de faglige-sociale-og personlige styrker. Undervisningen er meget praksisorienteret, og der bliver lavet alt fra mad til at slukke ildebrande.

JEU er et fag, hvor vi udvikler elevernes styrker og hvor vi har fokus på trivsel og gode relationer. Det er et nyt fag, og vi håber at kunne implementere det på andre skoler. Vi har et tæt samarbejde med ungdomsuddannelserne; Viden Djurs og EUD10. Beredskabsgården og andre firmaer får også besøg af vores elever.

Den ugentlige undervisning på ca. 3 lektioner varetages af skolens lærer og UU vejlederen fra UU i Nord-og Syddjurs Kommune.

Faget er med til at styrke og øge elevernes selvværd og trivsel og dermed også gøre dem uddannelsesparate.

 

Skolens hjemmeside; http://rosmusskole.skoleporten.dk/sp

Senest opdateret den

27. februar 2018

af

pe

Læs også

skoel
05.10.16
Østbirk skole (Horsens)
CoTeaching - Østbirk skole styrker et bredt, kreativt og innovativt læringsbegreb samtidig med et mangfoldigt læringsfællesskab. Skolen bryder...
21.07.16
Tornvedskolen afd. Jyderup og Elverdamsskolen afd. Tølløse
Kunst i Skolehøjde - er et samarbejde mellem Billedskolen Holbæk, BGK, udvalgte skoler og daginstitutioner samt professionelle kunstnere.